ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

prof-mohammadi.ir

دولت دوازدهم و الزامات و ضرورت های آن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مجموعه ۲

بسمه تعالی

انتخابات

دولت دوازدهم و الزامات و ضرورت­های آن             (منوچهر محمدی 2/11/1395)

مقدمه: با توجه به ناکامی­ها و شکست­های فوق العاده در دولت یازدهم و میراث بر جای مانده از آن که چیزی جز انبوه معضلات و مشکلات و خرابی ها در طول چهار سال گذشته در حوزه مبارزه با فساد، اشرافی­گری، رفع بیکاری، گردش چرخ اقتصادی به موازات چرخش سانتریفیوژهانبوده است، دولت دوازدهم که در انتخابات اردیبهشت 96 می خواهد بر سر کار بیاید باید نه تنها قدرت این را داشته باشد که ضایعات ایجاد شده در طول چهار سال گذشته را جبران نموده بلکه دولت را مجدداً بر روی ریل شایسته و طبیعی نظام مقدس جمهوری اسلامی قرار داده و آبروی رفته آن را به آن بازگرداند.

در این راستا تنها،کاندیدایی می تواند از عهده چنین کار فوق العاده و طاقت فرسایی برآید که هم دارای تیمی قوی و کارآمد باشد و هم برنامه ای انقلابی، شفاف و عملیاتی را عرضه نموده و به مرحله اجرا درآورد.

الف- تیم کاندیدای ریاست جمهوری: کاندیدای ریاست جمهوری و تیم همراه او باید از اوصاف زیر برخوردار باشند:

1-   پاکدست و مردمی باشند.

2-   ساده زیست و مبرا از زندگی اشرافی باشند.

3-   انقلابی و تحول­خواه باشند.

4-   مرد عمل و کار و در عین حال مدیریتی قاطع و مشورت­پذیر باشند.

5-   کارشناسانی متخصص و در حوزه های مورد نیاز دولت و جامعه باشند.

6-   نسبت به سوابق خود از نظر سیاسی،فرهنگی، اقتصادی بدون حاشیه باشند.

7-   تقوای الهی را پیشه کنند و حدود او را رعایت نمایند.

8-   خود را با تمام وجود وقف خدمت به انقلاب و مردم بنمایند.

9-   در اجرای برنامه ها با سایر اعضای تیم تفاهم داشته و اختلاف نظرهای خود را برادرانه و در میان خود حل و فصل کنند و آنها را به میان جامعه نکشانند.

10-                   نسبت به ولایت و زعامت عظما متعبد باشند و سیاست های مدیریتی خود را در چارچوب سیاست های کلان معظم له تنظیم نمایند.

11-                   خود را شایسته و توانمند برای انجام مأموریت های محوله بدانند و در غیر این صورت از پذیرش مأموریت پیشنهادی خود داری کنند.

12-                   خود را خادم و نوکر مردم دانسته و آنها را ارباب و ولی نعمت خود بدانند و در ارائه خدمت همه آنها را به یک چشم نگاه کنند و هیچ تبعیضی میان آنها قائل نگردند.

13-                   در اجرای مأموریت های محوله از جناح بازی بشدت خودداری کنند.

14-                   رسیدگی به محرومان و مستضعفان جامعه را در اولویت کار خود قرار دهند.

15-                   شجاع باشند و از برخورد با مشکلات و موانع هراس به دل خود راه ندهند.

16-                   همواره خداوند متعال را شاهد وناظر اعمال خود دانسته و تنها رضایت او را مدنظر قرار دهند.

17-                   ساختار بوروکراتیک و حجیم موجود دولتی را که بزرگترین مانع پیشرفت می باشد با دست توانمند خود به ساختاری کارآمد و انقلابی تبدیل کنند و نسبت به کوچک سازی آن در چارچوب موازین قانونی لحظه ای تردید به خود راه ندهند.

18-                   یقین بدانند که اجرای برنامه های آنها موجب نارضایتی گروهی از حامیان ثروت و قدرت و صاحبان زر و زور خواهد گردید و از کارشکنی و جوسازی آنها نهراسیده و تنها ملاک کار خود را اجرای عدالت و بهبود شرایط زندگی اکثریت جامعه بدانند.

19-                   با مردم و رسانه های جمعی شفاف بوده و صادقانه آنها را در جریان همه مسائل جامعه و دولت قرار دهند و یقین بدانند که اقشار جامعه در صورت باور به صداقت و خدمتگزاری آنها علیرغم مشکلات و فشارهای وارد آمده بر آنها تحمل کرده و از تیم دولت پشتیبانی خواهند کرد.

20-                   از خویشاوند بازی و دوست و رفیق بازی به شدت احتراز نموده و میزان انتخاب همکاران خود را تنها بر شایستگی افراد قرار دهند.

21-                   از دادن وعده های غیر عملی خودداری کنند و بجای وعده های غیر عملی مردم را به صبر،تحمل و همکاری دعوت کنند.

22-                   از افراط و تفریط و عجله و شتاب در اجرای برنامه های خود احتراز کنند و با حوصله و تحمل و با ارائه برنامه های کوتاه مدت،میان مدت و دراز مدت کار خود را آغاز کنند و مطلقاً نگران عواقب انتخاب مجدد خود نباشند.

23-                   اهل شور و مشورت باشند و همواره تیمی از مشاورین خبره در کنار خود داشته و به نظرات دلسوزانه آنها توجه کنند.

24-                   همه اهتمام خود را صرف اجرای برنامه های خود نموده و در عمل شایستگی خود را به اثبات برسانند و از ورود به سنت غلط موجود که انتقاد و بدگویی از دولت های گذشته می­باشد شدیداً احتراز نمایند و مطمئن باشند و بگذارند مردم نسبت به اقدامات آنها خود قضاوت نمایند.

25-                   بر این باور جدی باشند که با تکیه بر عنایات الهی می توانند در اجرای برنامه های خود موفق باشند.

26-                   از نفوذ افراد فرصت طلب،غیر خودی، متملق و بله قربان گوها و بویژه نفوذی­های دشمن در ساختار تصمیم گیری و حلقه اولیه خود جلوگیری نمایند.

27-                   از درگیری های لفظی با مخالفین و منتقدین خود شدیداً اجتناب کنند و در پاسخ به منتقدان رعایت ادبیات محترمانه را بنمایند.

28-                   نگذارند که ایشان را در دفتر کار خود محصور گردانیده و از تماس با اقشار گوناگون به ویژه توده های مردم محروم گردند. بلکه همواره در ارتباط و تماس با قاطبه مردم بوده و از مشکلات، درد و رنج های آنها و همچنین انتقادات و نظریات ایشان آگاه گردند.

29-                   مراقبت کنند که بخاطر مسئولیت واگذار شده به آنها دچار صفات رذیله عجب، نخوت و تکبر نگشته و از آن صفات و خصائل پرهیز کنند.

ب- برنامه

مقدمه: دولت دوازدهم باید دارای برنامه ای جامع، علمی و عملیاتی در همه زمینه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی با توجه به شرایط و اوضاع و احوال داخلی،منطقه ای و جهانی و در عین حال در چارچوبه اهداف نظام و انقلاب و نیازهای فعلی و آتی کشور و تأمین سعادت دنیوی و اخروی قاطبه مردم تحت حاکمیت خود داشته باشد و آن را به صورت مدون و قابل عرضه به افکار عمومی ارائه نماید.

در حوزه اقتصاد

1-   تأمین نیازهای اولیه و معیشت همگان را در سرلوحه برنامه خود قرار دهند.

2-   اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی را بطور جدی در سرلوحه برنامه های خود ببینند.

3-   بومی سازی و نگاه به درون کشور و خود اتکایی را از اصول برنامه خود بدانند.

4-   با افزایش و تشویق تولید بجای تجارت هم با مشکل بیکاری مقابله کنند و هم به تولید ملی به عنوان یک ارزش نگاه کنند.

5-   از ورود کالاهای قاچاق به شدت خودداری نموده و در هر کجا در صورت مشاهده آنها را نابود کنند.

6-   از ورود کالاهای غیر ضروری و کالاهایی که تولید آنها در کشور امکان دارد به شدت ممانعت کنند.

7-   به تحریم های دشمنان نه به عنوان یک تهدید بلکه به عنوان یک فرصت نگاه کرده و از آنها استقبال کنند و آن را زمینه ای برای تقویت و گسترش تولیدات داخلی پنداشته و متخصصین داخلی را در این راستا بسیج نمایند.

8-   از اسراف و تبذیر در دستگاه دولتی به شدت جلوگیری نمایند بلکه صرفه جویی را از درون دستگاه های دولتی و عمومی آغاز کنند.

9-   فرهنگ مصرف تولیدات داخلی را هم تشویق نمایند و هم خود آغازگر انجام آن باشند.

10-                   سیاست اقتصادی خود را بر پایه بی نیازی از بیرون و تکیه بر توانمندی های درونی قرار دهند.

11-                   از ایجاد کارگاه­های کوچک تولیدی و حتی صنایع خانگی حمایت کنند.

12-                   از تکیه به فروش نفت خام و سایر منابع خدادادی که تمام شدنی هم هستند خودداری نموده و بر استفاده از آنها در تولیدات مرتبط و با ارزش افزوده و بهینه سازی اقدام نمایند.

13-                   با تمرکز دولت بر سیاست گذاری به نظارت، هم­آهنگی و از تصدی گری در امور اجرایی احتراز نموده و آن را حتی الامکان بر عهده بخش خصوصی و مردم قرار دهند.

14-                   سبک زندگی اسلامی را در حوزه اقتصاد و فرهنگ تشویق و ترویج نمایند.

15-                   با توجه کامل به طبقات فرودست و بالا بردن سطح زندگی آنها شکاف طبقاتی ایجاد شده را تا آنجا که مقدور است کاهش داده و عدالت اسلامی را اجرایی نمایند.

16-                   اخذ مالیات و عوارض دولتی را بطور عمده بر دوش توانمندان و ثروتمندان قرار داده و از دوش طبقات فرودست بکاهند.

17-                   با فساد اداری و دولتی به شدت مبارزه نموده و بمحض احراز تخلف و جرم، متخلف را عزل و در اختیار مراجع قانونی قرار دهند.

در حوزه سیاست خارجی:

1-   باتکیه بر اقتدار ملی و از موضع قدرت و بر اساس مبانی عزت،حکمت و مصلحت سیاست خارجی خود را ترسیم نمایند.

2-   در برخورد با مستکبران به ویژه شیطان بزرگ، امریکا و همچنین انگلیس با هوشیاری و بر اساس عدم اعتماد به آنها سیاست های خود را تنظیم کنند و هرگز از تهدیدات آنها به خود هراسی راه ندهند و بدانند که همانطور که امام فرمود"امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند و ما امریکا را زیر پا می­گذاریم" باور داشته باشند.

3-   با اجرای دیپلماسی عمومی ارتباط خود را با ملت ها و اقشار مختلف سایر کشورها توسعه دهند.

4-   از جبهه مقاومت با تمام قدرت حمایت کنند و از دولت هایی که در تقابل با قدرت های استکباری هستند دعوت رسمی برای تشکیل جبهه مقاومت به عمل آورند.

5-   روابط سیاسی،اقتصادی و فرهنگی خود را با سایر کشورها بر اساس احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی آنها قرار دهند.

6-   با تشکیل اتاق های فکر سیاست خارجی خود را در قبال قدرت های زورگو و با توجه به مسائل و تحولات بین المللی تنظیم کنند.

7-   در ائتلاف سازی با کشورهای غیر متخاصم و ضد نظام سلطه پیشگام باشند.

8-   روابط تجاری، علمی، فرهنگی و سیاسی خود را با کشورهای در حال رشد و خارج از سلطه قدرت های سلطه گر گسترش دهند و تقابل با دولت های متخاصم و سلطه گر را به حداقل برسانند.

9-   با توجه به اینکه در صحنه روابط بین الملل هر دولتی که اهرم های قدرت بیشتری در اختیار دارد بهتر می­تواند اهداف خود را پیش ببرد تا زمانی که اهرم های قدرت لازم را در اختیار ندارند و یا قادر به خنثی کردن اهرم های دشمن نمی باشند بر سر میز مذاکره حاضر نگردند.

10-                   در مسئله هسته ای مراقبت شود که زمانی میتوان توفیق حاصل نمود که تنها حربه آنها را که تحریم است از کار بیندازند و آن را تبدیل به فرصت نمایند.

در حوزه فرهنگ و اجتماع

1-   دولت باید مروج فرهنگ اسلامی باشد و در مقابل تهاجم فرهنگی غرب شدیداً مقابله کند.

2-   زمینه ازدواج جوانان را فراهم نموده و موجبات سلامت جامعه را فراهم نماید.

3-   در اجرای طرح مسکن مهر، البته با اصلاح مشکلات آن مشکل مسکن خانواده های کم درآمد را برطرف نماید.

4-   در گسترش جمعیت با تشویق توالد و تناسل کمک کند و برنامه ریزی نماید.

5-   با قاچاق مواد مخدر و سوداگران مرگ به شدت مقابله نموده و در عین حال وسایل لازم برای ترک اعتیاد خانمان برانداز به ویژه جوانان را فراهم نماید.

6-   تفریحات سالم را ترویج و تشویق نماید.

7-   ورزش همگانی را توسعه دهد.

بازدید 7284 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.