ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

prof-mohammadi.ir

آیا ترامپ به دنبال پاره کردن برجام است و یا توقع خیلی بیشتری از آن دارد!

منوچهر محمدی 1396/7/4


اگرچه ترامپ در مبارزات انتخاباتی خود از پاره کردن برجام دم می زد ولی اینک که نزدیک به یک سال از ریاست جمهوری او می گذرد نه تنها نسبت به این وعده خود اقدامی نکرده بلکه علیرغم پارس کردن های زیادی و زیاده گویی هایش در رابطه با برجام یقینا در آینده هم چنین کاری نخواهد کرد . هدف او از تهدید به خروج از برجام این است که دولت جمهوری اسلامی را مجددا بر سر میز مذاکره آورده و توقعات بی جایی را مطرح و نسبت به توسعه برجام به سایر موارد اختلافی با ایران اقدام کند .

متاسفانه این قول را بعد از امضای برجام دولت آقای روحانی و وزیرخارجه اش به نام برجام های دیگر (برجام های 2 الی 7) داده بود و دولت آمریکا بر اساس همین اشاره ها امروز از دولت روحانی می خواهد که: الوعده وفا!!

جالبتر آنکه در این رابطه اروپا با امریکا نیز همصدا و هم نوا هستند . زمانی که اقای امانوئل مکرون رییس جمهور جدید فرانسه به صراحت می گوید « برجام آغازی بر توافق نهایی با ایران است نه پایان کار او و پیشنهاد ادامه مذاکرات را برای حل و فصل موارد اختلافی باقیمانده به رییس جمهور ایران می دهد و می گوید، که تجربه برجام باید به سه حوزه اختلافی دیگر تعمیم داده شود. اول به سلاح های موشکی و کنترل و نظارت بر تولیدات آنها دوم تکلیف برجام بعد از سال 2025 معین می گردد بعبارتی دیگر برجام را دائمی کند و برای همیشه، جمهوری اسلامی را از تولید و پیشرفت دانش هسته ای صلح آمیز محروم نماید. سوم و نهایتا مساله منطقه، بویژه نگرانی اسرائیل را نیز در این مذاکرات حل و فصل نماید»

و اینها مواردی است که منتقدین دلسوزانه در نقد برجام پیش بینی می کردند و می گفتند که اگر یک قدم به سمت امریکا و غرب زیاده خواه بردارید و به آنها امتیاز بدهید آنها حریصتر گردیده و از شما امتیازات بیشتری خواهند خواست و تا زمان تسلیم کامل شما در مقابل غرب مستکبر و نهایتا له کردن شما زیر پای خود از زیاده خواهی دست بر نخواهند داشت.

اما راه چاره در این است که این دولت صادقانه به اشتباهات خود در مذاکرات منفعلانه اش که منتهی به برجام نافرجام شد در مقابل ملت شریف ایران اعتراف نموده و راهبرد دیدن دم کدخدا را با راهبرد مقاومت و ایستادگی و جواب قاطع منفی به غرب مستکبر تغییر دهد و به قول مقام عظمای ولایت پای قدرتمند خود را با تکیه بر منابع داخلی ، با عصای پوسیده و سست خارجی عوض ننماید.