ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

prof-mohammadi.ir

آیا در آمریکا کودتای نظامی می شود؟؟؟

بسمه تعالی

آیا در آمریکا کودتای نظامی می شود؟؟

اینکه بیش از چهل روز از شورش تمام عیار و مردمی ایالات متحده ی آمریکا می گذرد و این بحران نه تنها فروکش نکرده بلکه همه روزه گسترده تر می شود و خواسته های مردم که از ضدیت با تبعیض نژادی آغاز شده بود به تدریج به علیه بی عدالتی تبدیل گردید و اینک با حمله به نماد های نظام سرمایه داری و لیبرال دمکراسی این نظام امپریالیستی و استثمارگرانه به چالش کشیده شد.

خشونت فراینده پلیس و سیاست های خود کامانه دونالدترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز خود هیزمی شده است بر این خرمن آنش خروشان مردمی که طی پنج قرن تحت ظلم و بیدادگری صاحبان ثروت و قدرت اقلیت مهاجر اروپائی بوده اند.

شرایط بسیار وخیم اقتصادی که نزدیک به پنجاه میلیون بیکار روی دست نظام قرار داده است و ناتوانی در کنترل ویروس کرونا که هر روزه موجب آلودگی فزآینده میلیون ها هزارنفر و مرگ بیش از صدوپنجاه هزارنفر گردیداست. مجموعه ی این شرایط نشان می دهد که این نظام امپریالیستی نه تنها روز به روز ضعیف تر شده بلکه به مرحله فروپاشی نزدیک می شود. این فروپاشی در ایالات متحده ی آمریکا به خاطر عدم انسجام ملی، مذهبی، نژادی و زبانی که میان اقشار مختلف جامعه می باشد که اگر برای جلوگیری از آن چاره ای نیندیشند دیگر نه نامی از ایالات متحده آمریکا باقی خواهد ماند و نه با تجزیه ی این کشور دولت های مستقلی همچون اتحادجماهیر شوروی از درون آن سر بر خواهند آورد.

در تئوری عنوان شده است که شورش یک دگرگونی و تغییر سلبی و ناقصی خواهد بود چرا که در این شرایط مردم نسبت به سرنگونی نظام حاکم یک پارچه و متحد هستند ولی نه می دانند که جایگزین این نظام چه باید باشد و چه خواهد شد. در چنین شرایطی عموما این نوع شورش ها به یکی از سه راه ختم می گردد. یا این که با حفظ شاکله نظام تبدیل به رفورم و اصلاحات خواهد شد مانند آنچه که به دنبال بیداری اسلامی در تونس اتفاق افتاد یا تبدیل به کودتای نظامی می گردد مانند آنچه که در مصر بعد از روی کار آمدن محمد مرسی اتفاق افتاد و یا آن که تبدیل به انقلاب می گردد.

از آنجا که مردم آمریکا فاقد رهبری و ایدئولوژی می باشد امکان وقوع انقلاب در این کشور تقریبا غیرمحتمل است و چون همه ی نمادهای نظام را نابود کرده و به چالش کشانده اند امکان اصلاحات رفورمیستی هم بعید به نظر می رسد و در نتیجه تنها راه نجات از این وضعیت انجام یک کودتای نظامی توسط ژنرال های ارتش می باشد که نه تنها در این شورش مقابل مردم نایستادند بلکه فاصله خود را با این بحران حفظ کرده و چهره ی نامطلوبی از خود در ذهن افکار عمومی برجای نگذارده اند بنابر این اگر نخبگان و اندیشمندان آمریکایی که تمایل داشته باشند همچنان کشور ایالات متحده را با همین ساختار جغرافیایی حفظ کنند چاره ای جز یک کودتاه نظامی علیه هیئت حاکمه نخواهند داشت و این زمزمه هم اکنون در میان مقالات منتشر شده در آمریکا به گوش می رسد وگرنه فروپاشی و نابودی این کشور بزرگ و قاره ای قطعی خواهد بود و در این صورت نه از تاک نشان خواهد ماند و نه از تاک نشان!!!                               والسلام